"Over halvdelen af danskerne spiser vitaminer og mineraler som tilskud, men vi har for det meste ikke brug for det. "

Det skriver Politiken.dk i dag.... Læs hele denne "artikel" her...

»Generelt behøver vi ikke spise vitaminpiller. Alt for mange mennesker spiser dem for en sikkerheds skyld, og hovedparten har slet ikke brug for det, fordi de allerede får den nødvendige dosis gennem kosten« - citeres ph.d. Susanne Gjedsted Bügel, lektor på Life, Institut for human ernæring på KU, assisteret trofast af "fødevarepolitisk" medarbejder i Forbrugerrådet, Camilla Udsen.

Hvad mon en "fødevarepolitisk" medarbejder betyder i det virkelige liv? Udtaler Camilla Udsen sig "politisk" eller "sundhedsfagligt"?

Og ph.d. Susanne Gjedsted Bügel er jo medlem af "forebyggelsensgruppen!! Skal vi nu "forebygge" med kost alene? Også de, som kun har 800 kr om måneden at leve for og for hvem en multivitaminpille fra supermarkedet kan betyde en hel del? Eller hvad med os andre, hvoraf en meget stor gruppe ikke kan handle kvalitetfødevarer.... og i stedet må nøjes med pesticid-grønt og skod-hakket fra slagteren? Kan de også få vitaminer nok fra kosten?

Lad mig kort og godt sige det på denne måde: Jeg er dødtræt af "eksperter" uden jordforbindelse og specielt er jeg træt af livstidssikrede hobby-forskere, som spilder vores tid og vores skattekroner på intetsigende, resultatsløs og meningsløs "forskning" i noget, som viser sig kun at gavne dem selv, fanden og lægemiddelindustri!

Hvad ved en "ernæringseksperten" om vitaminerne og mangeltilstandenes medicinske vinkel inkl. årsagssammenhæng? NADA!

Hvad sådan èn "ekspert" hellere burde gøre er noget ganske modsat! Undersøg det kæmpeforbrug af lægemidler og find ud af - hvilke vitamin- og mineralmangetilstande udvikler alle mennesker, som på den ene eller anden måde forbruger lægemidler! Var det ikke en god sag for "fødevarepolitisk" medarbejder i Forbrugerrådet, Camilla Udsen at undersøge i stedet?

Du! Camilla! Er du klar over, at syreneutraliserende midler, som medicingiganterne tjener formuer på, forårsager mangel af calcium, kobber, jern, zink, magnesium og kalium ved regelmæssig indtagelse? Eller har du for travlt med alle disse aviser og blade du samarbejder med?

Du! Susanne Gjedsted!! Er du klar over, at mavesårsmedicinen (f.eks. Cimetidin, Ranitidin) forårsager direkte tab av B12-vitamin, D-vitamin, calcium, jern, zink og folinsyre? Mens syrepumpehæmmere som Nizax o.l. - ja, ikke alene B12 kommer man til at mangle som følge af regelmæssig indtagelse, men også homocystein bliver faretruende høj.... og dette medfører (det burde du jo vide kære Susanne) - blodpropper af ikke-kolesterol-oprindelse... Så når du påstår at man kan spise sig til det man har behov for - kan jeg LOVE DIG FOR, at man kan ikke bare spise sig til nok af den folinsyre, der skal til at kunne neutralisere alt det homocystein, som syrehæmmere er årsag til... Man er nødt til at supplere op med en vitaminpille fra Matas eller helsekostbutikker.... er man ikke?

Se flere eksempler på mangeltilstande forårsaget af lægemidler.

Du! Susanne Gjedsted! Kender du måske nogen, som slet ingen medicin bruger? Eller er i en helt perfekt forfatning fra fødsel til dødsdag? Findes den slags mennesker overhovedet? Hvor?! I kaffegrums?

Vi er alle forskellige. Velhavende og fattige. Med stærke og svage sider. Med store forskelle i organfunktion, fordøjelse, robusthed eller mangel på samme. Vi er ikke maskiner, som alle er fremstillede efter tal og tegninger og er perfekt ens på samlebåndet. Vi er forskellige. Og så længe vi er forskellige - vil der ikke kunne opstilles nogen entydig form for "standard-norm" for hvad vi har brug for af vitaminer, og ej heller - om vores kost er nok eller ikke, til at dække behovet.

Gad vide hvor Susanne Gjedsted har fået sin "viden" fra? Statistikker = evidensbaseret "forskning" (igen-igen)?

Det er ret så påfaldende efterhånden, at det absolut meste af sundhedsrelateret stof, der kommer fra danske aviser, med Politiken på en af de første pladser - er konsekvent rettet MOD alt der hedder "selvhjælp" til opretholdelse af helbredet. Mon der er her en forbindelse med Medicinalindustriens lobbyarbejde i EU? og den selvsamme industriens evindelige jagt på nye "lægemidler" samt opretholdelse af "markedet", hvilket i virkeligheden kræver, at vi alle er mere eller mindre syge. Måske er det derfor, at vi ikke må holde os selv sunde og raske... ved egen hjælp?

Noget "mystisk" er der også i, at denne Politikens "artikel" ikke har en forfatter... Hmm... skjult annonce-artikel for vitaminernes konkurrenter?