Viser resultater 1 til 1 af 1
Threaded View
-
09-04-18, 12:24 #1
Tidlig overgangsalder (arkiv)
Debat: Overgangsalderen
Dato: 7. december 1999
Fra: Pia København
Overskrift: tidlig overgangsalder
Jeg ved ikke helt hvordan det her virker men nu skriver jeg og ser hvad der sker. jeg er 41 år og har taget kunstige hormoner i 20 år p.g.af graviditeter uden for livmoderen samt hormonelle cyster. Jeg har ingen æggeledere og kun en lille del af den ene æggestok,
Nu er min hud blevet helt mærkelig slap og derfor bl.a ville jeg holde en pause med hormonerne i samarbejde med en kinesiolog, men nu har jeg det af helvede til. Hedeture, kan ikke sove, og min hud blir værre og værre.
HJÆLP! Hvad gør jeg alternativ eller ej ? Gynækologen siger hormoner. Kinesiologen siger nej.
HJÆLP
Debat: Overgangsalderen
Dato: 2. februar 2000
Fra: Anonym
Overskrift: tidlig overgangsalder
Hej
Også jeg har fået konstateret for tidlig overgangsalder - er i forvejen på Eltroxin på grund af for lavt stofskifte. Er der nogen af jer derude der kan give et par ord med på vejen.
Skal indtil videre ikke i hormonbehandling - afventer de næste blodprøver.
Årgang 66
Debat: Overgangsalderen
Dato: 10. februar 2000
Fra: Anonym
Overskrift: tidlig overgangsalder
Hej Pia København. Åbenbart virker kinesiologens behandling ikke, så det er op til dig om du kan leve med symptomerne, eller ikke.
Selv var jeg i overgangsalderen, der startede uden voldsomme symptomer, andet end noget mere træt end før, og noget tyndere hår.
Efter et par år, insisterede jeg på at få hormonbehandling, fordi jeg simpelthen fik dårlige tænder, helt uden grund. Den samme tandhygiejne som før, den samme kost og det samme alt, og alligevel begyndte mine tænder rykke, en efter en. Tandkødet begyndte at hæve, gradivs skiftede farve til "betænd-agtig" og tandlægen var helt i vildrede. Han forstod det heller ikke.
Så var jeg på ferie i Sverige da en tand revnede. Den svenske tandlæge spurgte mig om jeg var i hormonbehandling for min overgangsalder, og jeg svarede stolt at det behøver jeg ikke. Han sagde, at i gamle dage, kaldte man nogen gange overgansalderen for "den tandløse alder", fordi tænderne kan blive dårlige alene på grund af mangel på kvindelige hormoner. Og i den sidste ende er der ingen effektiv behandling, andet end hyppige behandlinger hos tandlæger, for at reparere tandskader og holde parodontose nede, så godt som muligt, så længe som muligt.
Min gynækolog sagde, at i udlandet forsker de i forbindelsen mellem ældre kvinders tandsundhed og hormonmangel under og efter overgangsalderen, og han undrer sig over, at danske tandlæger ikke ved noget om det. Han støtter mig på betingelse af at jeg kommer til kontrol en gang om året, og får min recept. Min egen læge er skeptisk, men jeg vil ikke bakse med dårlige tænder resten af mit liv.
Kærligst, Birthe
• Bemærk: Dette emne er gendannet (forklares her)
• Flere af de gendannede gamle indlæg findes i Overgangsalder Arkiv 1999-2005• Som kronisk syg gennem en menneskealder, svigtet af læger, genvandt jeg helbredet det seneste årti, alene takket være fremragende medicinsk forskning, lægerne ikke har tid til at læse, og lære af. På denne hjemmeside står jeg for formidling af viden/videnskab, jeg høstede og lærte af på min vej tilbage til livet.
• Jeg er ikke en fan af alternativ medicin, jeg kun undtagelsesvis henviser til, men jeg er ikke fanatisk og kan skelne mellem fup og guld. Lægen Carsten Vagn-Hansen er afgjort guld, lige som hans beskedne hjemmeside. Om de fleste af hans bøger og pjecer kan man læse her.
• Er du ramt af lavt stofskifte, som syg eller pårørende - besøg vores "stofskifte-butik" (ikke webshop) og vores anden hjemmeside, det norske Forum For Stoffskiftesykdommer der byder på hundredtusinder personlige beretninger, et utal af norske og danske stofskiftesyge har betroet hinanden gennem mange år. Bemærk dog, at vores norske forum har afviklet brugeraktiviteter, og ikke længere optager nye brugere.
Lignende emner
-
Ung overgangsalder - erfaringer (arkiv)
By Tante Ana in forum Overgangsalder Arkiv 1999 - 2005Svar: 0Nyeste indlæg: 16-04-18, 00:00 -
Er jeg i begyndende overgangsalder? HJÆLP! (arkiv)
By Tante Ana in forum Overgangsalder Arkiv 1999 - 2005Svar: 0Nyeste indlæg: 01-04-18, 15:38 -
Overgangsalder & migræne (arkiv)
By Tante Ana in forum Overgangsalder Arkiv 1999 - 2005Svar: 0Nyeste indlæg: 01-04-18, 15:03


Besvar med citat


Bookmarks