Viser resultater 1 til 4 af 4
  1. #1
    Registreringsdato
    Mar 2006
    Lokation
    Fyn
    Alder
    83
    Indlæg
    1,106

    Standard Marineret kyllingefilet - superhurtigt måltid!

    Kyllingsbrysterne marineres i krydder-marinade et par timer.

    Steges i halogenovnen ved 200 grader i ca. 20 minutter og skæres i skrå skiver.

    Kog en portion ris og server med sursød sauce (færdigkøbt glas fra Føtex - den med "fyld" i af bambusskud mm.)

    Jeg er ellers stor tilhænger af selv at lave saucen, men har man travlt, og samtidig mangler en masse ingredienser, er det rart at have et glas færdiglavet sauce i skabet.

    Under alle omstændigheder smager det skønt.

    Velbekomme!
    Alder er som at bestige et bjerg - man bliver nok lidt forpustet, men man får en langt bedre udsigt!

  2. #2
    Registreringsdato
    Jul 2006
    Lokation
    Kbh
    Alder
    64
    Indlæg
    863

    Standard Re: Marineret kyllingefilet - superhurtigt måltid!

    Det lyder godt nok lækkert, jeg er glad for jeg lige kigget ind inden jeg skal handle, jeg har faktisk taget kyllingfilet ud af fryseren i går plejer bare at smide det i et fad med nogle grøntsager og så i ovnen, men forandring fryder
    Knus fra Helle

  3. #3
    Registreringsdato
    Mar 2006
    Lokation
    Fyn
    Alder
    83
    Indlæg
    1,106

    Standard Re: Marineret kyllingefilet - superhurtigt måltid!

    Jeg har lavet den samme ret i dag, bortset fra, at tilbehøret blev kinesiske nudler med et stænk af sød chilisauce i stedet for ris, samt en lynstegt wokblanding grønsager.

    Det kan bestemt også varmt anbefales, når man enten har travlt eller bare ikke er oplagt til de helt store gastronomiske udfoldelser!

    Både min mand og jeg er enige om, at kyllingefileter normalt godt kan virke en smule tørre, men tilberedt i Halogenovnen er de utroligt saftige og lækre.

    Anne
    Alder er som at bestige et bjerg - man bliver nok lidt forpustet, men man får en langt bedre udsigt!

  4. #4
    Registreringsdato
    Jun 2008
    Lokation
    midtjylland
    Alder
    75
    Indlæg
    27

    Standard Re: Marineret kyllingefilet - superhurtigt måltid!

    Efter at jeg har fået (købt) halogenovnen, laver jeg ALTID kyggingbryst i den og det bliver nemlig dejlig saftige. Drysser dem barbeque, mums og så er der altid bagte rodfrugter til, krydret med timian, rosmarin og HVIDLØG.
    Godt, nemt og billigt. (har tit grøntrester med hjem)

Lignende emner

  1. Svar: 3
    Nyeste indlæg: 19-03-08, 16:56

Bookmarks

Regler for indlæg

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

Log ind

Log ind