TERM-modellen strider imod FNs internationale konvention om økonomiske, sociale og kulturelle rettigheder.

Art. 12: Fysisk og psykisk sundhed.


  1. De i denne konvention deltagende stater anerkender ethvert menneskes ret til at nyde den højst opnåelige fysiske og psykiske sundhed.
  2. De foranstaltninger, deltagerne i denne konvention skal træffe for at opnå den fulde virkeliggørelse af denne ret, skal omfatte sådanne som er nødvendige for at:

    a) mindske antallet af dødsfødsler og dødeligheden blandt småbørn samt fremme barnets sunde udvikling;

    b) forbedre alle sider af de hygiejniske forhold i det menneskelige miljø og på arbejdspladsen;

    c) forebygge, behandle og bekæmpe epidemiske og endemiske sygdomme samt erhvervs- og andre sygdomme;

    d) skabe betingelser for at sikre ethvert menneske lægehjælp samt kur og pleje under sygdom.


Kilde....

Hmm... indtil videre er det ikke til at sige, om Danmark har underskrevet eller har tiltrådt denne konvention..... Idet TERM-modellen og FNs internationale konvention om økonomiske, sociale og kulturelle rettigheder ikke synes forenelige med hinanden - kunne man fristes til at tro, at Danmark er ikke omfattet af Konventionens bestemmelser.... eller hur?