Viser resultater 1 til 14 af 14
Emne: Farmor
Threaded View
-
18-01-07, 21:42 #14
Klog kvinde den kære Vivi Andersen! Det er bare SÅ fantastisk at læse - OG BLIVE KLOGERE AF!!!!
Mens jeg sad og læste alle hendes svar, sagde jeg flere gange til mig selv: "Selvfølgelig, sådan er det jo, og sådan skal det være" eller "det er jo lige sådan, jeg gerne vil have det!"
Uanset om vi bryder os om det eller ej, så er vi jo på vej ind i livets efterår, og det er pinedød rimeligt, at vi - som Anina også skriver - får en "ægte livskvalitet som ældre damer"! Vi har sørme fortjent det! \
/
Pragtfuldt indlæg om et emne, som vi jo alle har vores holdninger og meninger til, og vi har jo også haft det oppe at vende et par gange.
Ved at debattere, lytte til andres erfaringer, tage ved lære og måske ind imellem være lidt mere egoistiske, kan en sådan debat sagtens være medvirkende til at give os en klarhed over, hvad der er bedst både for os, men også for vore voksne børn og deres familier.
Giver det mening?
Knus, Anne
Alder er som at bestige et bjerg - man bliver nok lidt forpustet, men man får en langt bedre udsigt!


Besvar med citat

Bookmarks