Viser resultater 1 til 3 af 3
Threaded View
-
28-10-08, 14:53 #1
Flere ældre bliver ofre for tricktyve
http://24.dk/article.jsp?articleId=2868Østeuropæiske kriminelle udnytter i stigende grad, at ældre ofte har kontanter i pungen.
Ifølge Henrik Svindt, der er efterforskningsleder hos Københavns Politi, kan en forklaring på stigningen være, at der nu er kriminelle fra Østeuropa i Danmark hele året, og de har opdaget, at ældre mennesker både er lettere ofre og ofte har flere penge liggende i deres pung end yngre mennesker. Tidligere kom de kriminelle østeuropæere kun herop om sommeren.
Det er hæsligt, at man nu også skal være bange for den slags, for uanset om man har pungen fyldt med penge, eller den er tom, vil chokket være der, og det kan i sig selv ramme et ældre menneske så hårdt, at vedkommende bliver syg resten af livet eller, i værste fald, dør!
Det er jo desværre en af de åbne grænsers "lyksaligheder"! For min skyld kan de gerne lukkes igen, for jeg tror, at det kun er begyndelsen, vi har set!
Anne
Alder er som at bestige et bjerg - man bliver nok lidt forpustet, men man får en langt bedre udsigt!
Lignende emner
-
Efter heksejagt i middelalderen kommer nutidens ofre
By Sally in forum Vold mod kvinderSvar: 0Nyeste indlæg: 14-10-05, 20:35 -
Flere smileys....
By admin in forum Tips og ideerSvar: 19Nyeste indlæg: 01-06-05, 21:41 -
Flere og flere kan ikke tåle rugbrød...
By Anina W. in forum Sund mad, god mad og økologiSvar: 1Nyeste indlæg: 17-04-05, 14:13


Besvar med citat

Bookmarks