"Når tilbud dræber" eller billige håndklæder...





Det lader til at "tilbud" dræber på mere end en måde, og i morgen holder Lars Larsen, Dansk Supermarked og andre gode købmænd søndagsåbent.

Måske skulle vi alle smutte over og købe et par billige håndklæder eller andet bomuldsstads.... så endnu flere bønder i 3. verden kunne drage til de evige bomuldsmarker og slippe for sulten her, på Guds egen planet - hvor de liberale overgår hinanden i fremtidsønsker og drømme, der ikke kan undgå at tage livet af endnu flere mennesker!

Vi har alle hørt om TV-dokumentar om de indiske børn og voksne, der helt uden nogen form for værn frembringer det fineste indiske bomuld, vi kan smide efter hinanden her i DK, i Europa og i den vestlige verden i øvrigt. Og nu kryber Jysk og de andre købmænd samt Cheminova til korset og lover bod og bedring.

Når vi her i vores verden lover bod og bedring - koster det en lige så høj en pris andre skal betale - som hvis vi bare fortsatte med at profitere af deres slid og helbred.... Nu bliver det bare endnu flere fattige, der mister deres beskæftigelse som følge af, at bl.a. Jysk - opflammet af retfærdig charme afbryder forretningen med sine leverandører og så står en kæmpeflok af indiske fattige helt uden arbejde.... alt dette fordi man hellere afbryder samarbejdet end er villig til at betale RIGTIGE priser for varerne!

Helt ærligt..... man bygger ikke tusind butikker i en enkel levetid ved at betale RIGTIGE priser til sine leverandører! Og til hvad nytte?

Lars Larsen og hans lige bliver ikke mindre døde af, at der står "Tusind butikker" på deres gravsten!!

Derimod kan der kommer tusindvis af nye gravsten, som følge af, at een eller flere købmænd har været død-dygtige til at presse priserne ned under den grænse, hvor respekten for livet og helbred ender! Men det er jo bare skide indere eller andet skravl, ikke? Der er nok af dem at tage af, eller hva'?

Hvis man spørger mig, hvorfor jeg skriver om det netop nu og ikke dagen efter denne tv-udsendelse - vil svaret blive, at det først nu er gået op for mig nu, at "sagen" er langt større og langt mere horribel end nogen af os kan gøre sig håb om at overskue. "Sagen" hænger nemlig tæt sammen med det frie marked og med, at man efter Sovjetunionens sammenbrud har fået et "bevis" på, og en legalisering af, at dette frie marked og genindførelsen af Junglelove - er løsningen på alle verdens problemer.....

Wroooooong!

Nogle problemer er blevet løst med løsninger, der skabte nye problemer! Det er tydeligt, at de problemer, der er blevet skabt - går, som sædvanligt ud over dem, der plejer at betale for vores sorte tal på bundlinjen.... de fattige i den tredje verden!

Tænk bare på, at hver gang man kører et plastikkort igennem, for at betale for billigt indisk eller ægyptisk bomuld - går et barn sulten i seng, eller en mor kan ikke amme sit barn for kemien gav hende blødende sår på overkroppen. Eller en anden børneflok får aldrig lært at læse og skrive - for deres hjerner er blevet ødelagt af kemikalietåger. Og man kunne være ved og ved, og ved. Og ved! Men at det også "akut" koster mennesker livet - her og nu - det vidste jeg i hvert fald ikke før nu.

130.000 indere har begået selvmord

Det er selvmordssæson blandt indiske bønder. Gælden er vokset, og høsten giver ikke nok til at betale den af. Selvmordene er nært knyttet til verdenshandlen.

/ritzau/ - 04:21 - 29. jun. 2006

Subhash valgte at drikke af de pesticider, der har gældsat ham. Han er den tredje bomuldsbonde fra den lille indiske landsby Vidrabha, der har begået selvmord i år.

I hans delstat Maharastra har i alt 451 bønder valgt en sidste udvej ud af gæld og elendig afsætning på deres produkter. De er en del af en uhyggelig statistik fra de indiske sundhedsmyndigheder, der viser, at omkring 130.000 bønder har taget deres eget liv siden 2003. Det skriver Information torsdag. Den indiske landbrugsøkonom Devinder Sharma kaler selvmordene "et økonomisk fænomen".

- Verdensbanken fik os til at fjerne importrestriktionerne og garantipriserne på for eksempel bomuld. Men de sikrede ikke et fair verdensmarked, hvor bønderne kunne komme af med deres varer. Når verdensmarkedspriserne på landbrugsvarer falder, stiger selvmordene, siger han. Kilde: 130.000 indere har begået selvmord


Indien vil betale bønder fra selvmord

Tusinder af selvmord blandt indiske bønder får nu Indiens regering til at gribe til lommen. Bønderne skal have hjælp.

/ritzau/ - 14:45 - 01. jul. 2006

Indien meddelte lørdag, at landet vil afsætte millioner af dollar for at komme gældsplagede bønder til hjælp. Hjælpen til de trængte bønder kommer, efter at tusinder af bønder har begået selvmord i desperation over ikke at kunne betale deres gæld tilbage.

På tværs af hele Indiens vestlige og sydlige højslette har over 3600 bønder ifølge myndighederne begået selvmord i de seneste fem år. Aktivister og landbrugsorganisationer siger, at tallet er fem gange højere. Men lørdag besluttede Indiens premierminister, Manmohan Singh, at hans regering vil give 155 millioner dollar (904 millioner kroner) som et engangsbeløb til trængte bønder. Kilde: Indien vil betale bønder fra selvmord

904 millioner kroner? Til hvor mange bønder? 6-700.000.000?

Mit bud er, at sålænge vi går efter de billige varer - hjælper ingen engangsstøtte.

"Hvad fanden... det er jo kun et håndklæde, eller et vaskeklud! Det kan da umuligt betyde noget" sagde den ene kunde til den anden, i køen til kassen i varehuset. Og det samme siger et par milliarder af andre kunder i den hvide verden, mens i baggrunden brænder begravelsesbål i lange rækker, familierne splittes, kvinderne sælges til prostitution, børnene sælges til børnearbejde eller pædofile, og de gamle får lov at visne væk i ubemærkethed.

I horisonten tager Lars Larsen hul på næste tusind af nye butikker, mens regningen sendes igen-igen til de fattige i den tredje verden - hvor ellers?



Relateret:
Når tilbud dræber
Tilbud dræber, mens vi sover blødt
'Når tilbud dræber' får sin syvende pris
Heinemann uønsket i Indien på livstid«