Viser resultater 1 til 5 af 5
Threaded View
-
07-04-05, 16:36 #1
Direktivet om naturlægemidler/kosttilskud kendes ulovlige..
Stille og roligt, i baggrunden og uden stor bevågenhed arbejder medicinalindustriens lobbyer på, at kende alle naturlægemidler og alle kosttilskud ulovlige, medmindre man kan føre klassiske, videnskabelige beviser på virkningen og langtidseffekterne.
Hvordan beviser man, at der ikke er negative langtidseffekter ved f.eks.brændnældeafkog, som mennesket brugte siden tidernes morgen og som (hvis storindustrien får sin vilje) bliver forbudt at forhandle med henvisning til netop de manglende videnskabelige beviser.
Her følger et par gode links, hvoraf det første fører til en artikel og det andet - til en samling af artikler om dette emne. Meget oplysende og sobre oplysninger - selv om de kommer fra en komerciel website.
http://www.vitaviva.com/da/Health/He...tails.435.aspx
http://www.vitaviva.com/da/Health/He...ails.6.62.aspx
http://www.mayday-info.dk/ (klik "på Diskussion" for at komme på Debatten)"Der findes et særligt sted i helvede forbeholdt kvinder, der ikke hjælper hinanden..." M. Albright


Besvar med citat

Bookmarks